Wystawa Elementarz Polskiej Kultury

25/08/2020

Wystawa Elementarz Polskiej Kultury
5-6 września, godz. 11-19
Centrum Praskie Koneser, budynek Filtracja (wejście od ul. Ząbkowskiej)
Wstęp wolny

44 plakaty | 11 polskich grafików | 44 dzieła | 44 polskich artystów w 11 dziedzinach | Poznawaj polską kulturę na nowo.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś nagle prosi nas o wymienienie najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej – najlepiej takich znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaczynamy się zastanawiać, kojarzymy kilka dzieł związanych z dziedzinami, którymi się szczególnie interesujemy. Ktoś bez zmrużenia okiem wymieni polskich plakacistów, ktoś inny – reżyserów filmowych albo teatralnych, jeszcze ktoś – jazzmanów albo kompozytorów muzyki klasycznej. Ale niewiele osób będzie umiało wymienić przeboje polskiej kultury z większości dziedzin. Nasza wystawa została pomyślana jako swoista ściągawką, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce warto przywoływać.

Dokonany przez nas wybór jest w stu procentach subiektywny i każdy znajdzie sto argumentów, aby wskazać sto innych dzieł i stu innych twórców, ale o to nam właśnie chodzi: żeby o polskiej sztuce rozmawiać, a przy okazji ją poznawać, oswajać i propagować.

Drugim, równie ważnym, powodem powstania wystawy jest chęć współpracy z niesłychanie zdolnymi graficzkami i grafikami. Udało nam się zaprosić siedem wszechstronnych artystek i czterech błyskotliwych artystów, którzy przygotowali autorskie interpretacje wybranych dzieł. Ich plakaty stanowią główną, wizualną treść wystawy.

Wystawa jest więc nie tylko przyczynkiem do rozmowy o polskiej sztuce po 1918, ale też o wyjątkowym zjawisku, jakim jest dziś eksplozja graficznych talentów w Polsce.

Nie ukrywamy, że przygotowanie takiej ekspozycji było dla nas wspaniałą, bardzo kulturalną przygodą. Bezkarnie godzinami mogliśmy oglądać filmy, słuchać muzyki, czytać książki – wciąż ciężko pracując. Mamy nadzieję, ze wystawa zainspiruje Was do podobnych wysiłków. Polecamy!

Graficy biorący udział wystawie:

Barbara Flores, Igor Kubik, Aleksandra Jasionowska, Karolina Lubaszko, Łukasz Madejski (Tin Boy), Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski

Kategorie i zaprezentowani artyści:

Film: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Roman Polański
Muzyka klasyczna: Henryk Górecki, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
Jazz: Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak
Teatr: Krystian Lupa, Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor, Krzysztof Warlikowski
Literatura: Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Stanisław Lem, Wisława Szymborska
Malarstwo: Władysław Strzemiński, Tamara Łempicka, Andrzej Wróblewski, Wilhelm Sasnal
Rzeźba/Instalacja: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Krzysztof Wodiczko, Mirosław Bałka
Grafika: Franciszka Themerson, Jan Lenica, Rosław Szaybo, Roman Cieślewicz

Kuratorzy: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec
Aranżacja: Urszula Prokop
Identyfikacja graficzna: Iwona Kobryń

Partnerzy: Targi Rzeczy Ładnych, Wydawnictwo Wytwórnia, Centrum Praskie Koneser, Instytut Dizajnu w Kielcach, BWA w Tarnowie.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020