Twój koszyk jest pusty :(
WYtwórnia
Paczłorkowcy
Opis
Tekst: Jarosław Murawski
Ilustracje, projekt graficzny: Maja Wolna
Redakcja: Agnieszka Frysztak, Magdalena Kłos-Podsiadło
Wydawca: Wytwórnia
Wydanie pierwsze: wrzesień 2021
ISBN 978-83-64011-91-7
Format: 17 x 27 cm
80 stron
Oprawa twarda
Grupa wiekowa: 10+
„Paczłorkowcy” to historia wrażliwego chłopca, żyjącego w rodzinie „nietradycyjnej”, który próbuje zrozumieć otaczającą go rzeczywistość i złożoność współczesnych relacji miedzy dorosłymi. Jego paczłorkowa rodzina to rodzice po rozwodzie, poprzednia żona taty i ich dzieci, obecna żona taty w ciąży, wreszcie aktualni życiowi partnerzy mamy. Bohater książki z dużym humorem opowiada nam świat z perspektywy dorastającego dziecka, ale też pełnoprawnego członka rodzinnego plemienia, majacego prawo głosu: akceptacji bądź sprzeciwu. Jest w tym świecie czas na gorzką refleksję, szczery śmiech i sprzeczne emocje. Dla młodego czytelnika to literatura zaskakująco daleka od lektur obowiązkowych, dla dorosłego – zaskakująco bliska rzeczywistości.
– Świat relacji rodzinnych jest dziś dużo bardziej skomplikowany niż jeszcze kilka dekad temu. Rodziny „nienuklearne” stały się nieodłącznym elementem społecznego krajobrazu, zarówno w dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach. Bohaterem książki uczyniłem chłopca, który jest częścią takiej właśnie rodziny i każdego dnia musi sobie radzić z kłębkiem poplątanych relacji wewnątrz własnego „stada”. Codziennie spotykamy takie dzieci: wrażliwe, lubiące czasem pobyć same i wszystko sobie dokładnie ułożyć w głowie. Dzięki temu nasz bohater widzi czasem dużo więcej niż dorośli, a że ma przy tym dystans do siebie i dużo zrozumienia dla starszych, chciałem, by jego spostrzeżenia bawiły i wzruszały jednocześnie, gdyż nic tak dobrze nie opisuje świata jak koktajl radości i smutku – mówi autor książki Jarosław Murawski
- Pierwsza była iskra, czyli pomysł. Porządek myśli ustępował chaosowi. Tekst ewoluował odsłaniając nowe warstwy znaczeniowe. Ilustracje do książki powstawały etapami i jak plastelina – zmieniały formę. Pojawiło się mnóstwo szkiców – w mojej głowie, na serwetkach, w notatnikach. Krążyłam wokół własnych skojarzeń niczym drapieżny ptak, próbując dostrzec wśród nich tę myśl, która najlepiej odzwierciedlałaby narrację z punktu widzenia wrażliwego, bystrego chłopca.
Uwielbiam sprowadzać wizualne komentarze do minimum wypowiedzi. Z reguły jednak kieruję przekaz w stronę dorosłego odbiorcy. W tym przypadku było inaczej. Największym więc wyzwaniem była umiejętna eksplikacja tekstu i ubranie treści w formę czytelną dla młodego adresata.
Dzieci są doskonałymi obserwatorami, wyposażonymi w całą gamę rozmaitych uczuć. Są ciekawe świata. Widzą, czują i wyrażają swoje emocje. Abstrakcyjne myślenie nie jest im obce. Postrzegają rzeczywistość w sposób wyjątkowy. Dlatego w swoich rysunkach położyłam nacisk na symbol i metaforę, „pozwalając" młodym odbiorcom na swobodną i indywidualną interpretację. Być może dzieci odkryją zupełnie nowe znaczenia, otwierając tym samym przestrzeń do rozmowy z rówieśnikami oraz dorosłymi - tak o swojej pracy nad książką opowiada Maja Wolna
O Autorach:
Jarosław Murawski, autor sztuk teatralnych, scenarzysta, absolwent dziennikarstwa
i historii sztuki, ukończył kurs scenariopisarstwa w NIDA (National Institute of Dramatic Art) w Sydney. Jego dramaty gościły na deskach teatrów w Wałbrzychu, Łodzi, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Gdańsku, Warszawie. Od 2019 r. pracuje także w Niemczech: w hamburskim Thalia Theater wraz z reżyserką Eweliną Marciniak przygotował nagradzaną adaptację „Króla” Szczepana Twardocha (pt. „Boxer”), w 2021 r. zaś „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk.
Pisze teksty teatralne dla młodych widzów: w 2016 r. Wrocławski Teatr Lalek wystawił jego ekobajkę „Ziemianie”, a w 2020 r. teatr dla dzieci w Bratysławie (Bratislavské bábkové divadlo) utwór „Iný” („Inny”) – oba w reżyserii Leny Frankiewicz. W 2017 r. jego „Kleszcz” zdobył główną nagrodę w konkursie gdańskiego Teatru Miniatura i Fundacji MiastoKreacja na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży o demokracji.
Maja Wolna, autorka plakatów, ilustracji, obrazów, kolaży. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykłada na Wydziale Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i w WSFoto w Warszawie. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweek Psychologia”. Jest laureatką międzynarodowych konkursów, zdobyła m.in. złoty medal na 22. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, nagrodę w międzynarodowym konkursie na plakat „Stop Hate” festiwalu teatralnego Malta. Pokazywała swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Porusza problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Śpiewa z zespołem MIST. Czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń, eksperymentuje z projektami wykorzystującymi nowe środki wyrazu artystycznego.
Cechy
Waga:
0,5kg
Koszty dostawy
Polska | |
InPost Express | 15,00 zł |
InPost Paczkomaty 24/7 | 13,00 zł |